W Polsce, ale i poza jej granicami zdecydowanie największą popularnością wśród ludzi zainteresowanych motoryzacją cieszą się samochody osobowe i sportowe. To o nich się marzy i to w nich najczęściej odjeżdża się z mniejszych i większych salonów samochodowych. Tymczasem - gdzieś na boku - coraz bardziej rośnie popyt również na auta dostawcze. O jakich jednak mowa i czy rzeczywiście warto zaopatrzyć się w takowe? Kilka słów na ten temat powiemy w naszym dzisiejszym wpisie.
Przykłady najpopularniejszych aut dostawczych
Zanim tak właściwie zainwestuje się w auto dostawcze (czy to w kontekście jego zakupu, czy też wypożyczenia), warto dowiedzieć się, jakie to auta dostawcze poruszają się obecnie po rynku i w jakich sytuacjach można po nie sięgnąć. Poniżej przedstawiamy dwa modele, które cieszą się współcześnie największą popularnością, a które z pewnością są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób.
- Renault Master Autolaweta 2.3dci - ten model samochodu dostawczego został dostosowany do działania w postaci lawety. Skierowany jest konkretnie do osób, które trudnią się przewożeniem pojazdów czy większych maszyn rolniczych i wymagają samochodu dostawczego, który będzie w stanie się tym zająć. Te samochody wyposażone są w specjalny hak i wyciągarkę, która jest w stanie umiejscowić inny pojazd na specjalnej naczepie 9zwanej lawetą). Samochody te są w pełni przystosowane do tego, z myślą o czym powstały. Posiadają pneumatyczne zawieszenie oraz odpowiednio duży zbiornik paliwa. Co jednak najważniejsze, zapewniają przewożonym rzeczom stabilność przy użyciu dodatkowych akcesoriów. Faktem jest, że po auta tego typu sięga się przede wszystkim w tak zwanych "nagłych przypadkach", a zatem najczęściej wtedy, gdy ulegnie się wypadkowi. Równie chętnie korzystają z nich również osoby, które zajmują się handlem pojazdami.
- Renault Master Furgon 2.3dci - samochody typu "furgonetki" właśnie typu tego właśnie modelu są przystosowane do przewożenia wszystkiego w zamkniętym środowisku (w przeciwieństwie do autolawety). Ten konkretny model posiada bardzo dużą pojemność, dzięki czemu stanowi częsty wybór osób, które przeprowadzają się (wymiary paki to aż 3,70m x 1,75m x 1,90m, co pozwala załadować w jego obręb praktycznie wszystko). Samochody te posiadają też świetnie zorganizowane drzwi tylne otwierane na 270 stopni oraz wiele innych rozwiązań, które w znacznym stopniu ułatwiają korzystanie z nich.
Oczywiście oba te auta są zaledwie przykładem samochodów dostawczych. Tych jest na rynku całe mnóstwo, a są one produkowane przez wiele uznanych na rynku motoryzacyjnym marek. Zanim więc zdecyduje się na wybór którejś z nich, warto zająć się porównaniem co najmniej kilku. Wtedy też zyska się pełen wgląd na to, co oferują i w czym przewyższają się nawzajem.
Czy warto kupować własne auto dostawcze?
Jak każdy doskonale wie, auta dostawcze potrafią być niesamowicie uniwersalne i zwyczajnie przydatne. Z tym jednak, że nie każdy potrzebuje ich na dłużej. Zdarzają się sytuacje, w których trzeba po nie sięgnąć ze względu na jakąś okazję. Najczęściej chodzi tutaj o przeprowadzkę, a rzadziej - o konieczność przewiezienia przedmiotów na linii sklep - dom (czy to w przypadku, gdy jest ich wiele, czy też wtedy, gdy się one ponadgabarytowe). Okazuje się, że nie zawsze istnieje konieczność zakupu takiego auta. Co więcej, ten nie zawsze będzie rozsądny. Zwłaszcza jeśli ma się zamiar sięgać po nie zaledwie okazjonalnie.
Znacznie lepszą opcją w takim przypadku okazuje się być wynajem tego typu auta. Dzięki niemu można skorzystać z wszystkich jego dobrodziejstw dokładnie tak, jak w przypadku jego posiadania. Z tym jednak, że nie będzie trzeba wydawać na niego fortuny ani też martwić się o jego garażowanie i wszystkie rzeczy, które są ściśle związane z jego posiadaniem. Wynajmu warto podejmować się u profesjonalnych i sprawdzonych firm - koniecznie po zapoznaniu się z tym, jakie to auta dostawcze proponują i czy są one w stanie spełnić indywidualne oczekiwania. Dobra firma to też taka, która zaoferuje atrakcyjne warunki współpracy i umowę nastawioną na zobowiązania i wymagania wobec obu stron (a nie tylko w stosunku do klienta).
Rozważając zakup lub wynajem samochodu dostawczego warto pomyśleć o własnych planach związanych z jego wykorzystaniem. Tylko wtedy podejmie się rozsądną decyzję. Zawsze jednak lepiej jest zacząć od wynajmu - ten jest bowiem mniej zobowiązującym, a zapewnia dokładnie takie same korzyści, jak zakup (w praktycznym tego słowa znaczeniu).
Podsumowanie
Chcąc zaopatrzyć się we własny samochód dostawczy albo wynająć takowy naturalnym jest, że chce się dowiedzieć jak najwięcej na ich temat. Warto zawczasu dowiedzieć się co do dostępnych na rynku modeli (w szczególności tych najpopularniejszych), ale i ich relacji z indywidualnymi potrzebami. To na tej podstawie powinno się podejmować decyzję o zakupie lub wynajmie. To ten ostatni jest aktualnie najbardziej polecany. Zwłaszcza do zastosowań indywidualnych i sporadycznych. Takich, w których samochody tego typu nie są eksploatowane do granic ich możliwości.